Hawks soar to first at Pat Gilligan Meet


ESTELLINE – The Colman-Egan girls’ track and field team continued their domination at the Pat Gilligan Alumni Meet held Tuesday, April 26 at Beckman Field in Estelline.
The Hawks as a team won six different events and scored 288 points, easily distancing themselves from Flandreau and Arlington who tied for second with 142 points each.
The Flandreau boys won the title from the field of 15 teams while the Hawks placed 12th.
Taking three gold medals each were senior Mackenzie Hemmer and junior Reese Luze.
Hemmer won the 100 meter hurdles, triple jump and was a member of the 4x100 meter relay team.
Luze took top honors in the 800 meter run and aided the 4x200 and 4x400 meter relays teams.
These two girls are among the season’s top performers so far this season in Class B lists.
Hemmer leads the Class B girls in the 100, the triple jump and with the 4x100. Luze is at the top in the 800 and as a member of the 4x200 and 4x400 relay teams. She also leads in the 400 meter dash although she did not run this event at Estelline.
Top place winners for the boys were Easton Williamson in the 200, Jase Mousel in high jump and the 4x200 meter relay team of Christopher Lee, Logan Voelker, Williamson and Ben Zwart.
This week, the Hawks are to be at Howard Wood.
Girls
100 M Dash-2nd Daniela Lee-12.48
200 M Dash- 2nd Daniela Lee- 26.28
400 M Dash- 3rd Brynlee Landis- 1:05.82
800 M Run- 1st Reese Luze- 2:20.53
100 M Hurdles- 1st Mackenzie Hemmer- 16.21, 8th Sarah Voelker- 19.27
300 Hurdles-3rd Mackenzie Hemmer- 50.78, 4th Presley Luze- 51.99, 8th Sarah Voelker- 53.77
4x100 Relay- 1st Mackenzie Hemmer, Lanie Mousel, Brynlee Landis, Daniela Lee- 53.12
4x200 Relay- 1st Reese Luze, Lanie Mousel, Brynlee Landis, Daniela Lee- 1:50.34
4x400 Relay- 1st Presley Luze, Elaina Rhode, Brynlee Landis, Reese Luze- 4:26.82
4x800 Relay- 6th Elaina Rhode, Anya Hemmer, Abby Rhode, Presley Luze-11:01.61
1600 Sprint Medley- 2nd Anna Zwart, Hailey Larson, Kaylee Voelker, Elaina Rhode- 4:57.94
High Jump- 2nd Elaina Rhode- 5’0
Long Jump- 4th Lanie Mousel- 15’1.25, 5th Hailey Larson- 14’9.75
Triple Jump- 1st Mackenzie Hemmer 35’2, 4th Hailey Larson- 32’3, 6th Lanie Mousel 31’6
Shot Put- 8th Kadance Landis- 30’7.5
Javelin- 2nd Anna Zwart 92’9, 4th Ava Mousel- 72’7
Boys
100 M Dash- 8th Christopher Lee- 11.61
200 M Dash- 4th Easton Williamson- 24.33
110 Hurdles- 6th Jesse Baumberger- 19.19, 8th Austin Gullickson- 19.69
300 M Hurdles- 8th Austin Gullickson- 50.81
4x100 Relay- 6th Christopher Lee, Logan Voelker, Easton Williamson, Ben Zwart- 47.28
4x200 Relay- 4th Christopher Lee, Logan Voelker, Easton Williamson, Ben Zwart- 1:37.09
1600 Sprint Medley- 7th Jonny Keyes, Logan Voelker, Ben Zwart, Jackson Wright- 4:11.89
High Jump- 4th Jack Mousel-5’8
Shot Put- 7th Kelby Voelker- 41’6
Javelin- 6th Jesse Baumberger- 127’9

TRENDING RECIPE VIDEOS