Burshiem second, Groos ninth at Jesse James


GARRETSON – Deubrook Area’s Bailey Landmark finished as medalist in the girls’ division, Gavin Landmark won in a playoff on the boys’ side, and the Dolphins girls and boys finished first and second, respectively, at the Jesse James Invitational held Friday at River Ridge Golf Course in Garretson.
In the nine-hole tournament, Bailey Landmark fired a 41 to win by three strokes over Flandreau’s Keva Bursheim.
Colman-Egan’s Berkley Groos shot a 50 to finish in a tie for ninth place.
In the boys’ competition Deubrook Area’s Gavin Landmark and Colman-Egan’s Taylor Kriech posted matching scores of 39 to tie for first. Gavin Landmark would prevail in a sudden death playoff as his par on the second playoff hole bettered Kriech to win medalist honors.
The Sawyer Uhing tied for 13th with a 44.
Girls team results
1. Deubrook Area, 134
2. Chester, 146
3. McCook Central/Montrose, 150
4. Howard, 154
5. Garretson, 160
6. Sioux Valley, 162
7. Dell Rapids St. Mary, 187
Girls individual results
1. Bailey Landmark, DEU, 41
2. Keva Bursheim, FLA, 44
3. Ayla McDonald, CHES, 45
4. Allison Andrews, DEU, 46
T5. Abby Olson, DEU, 47
T5. Jadyn McDonald, CHES, 47
7. Aubree Kranz, MCM, 48
8. Mia Glanzer, HOW, 49
T9. Laryn Stevens, SV, 50
T9. Berkley Groos, CE, 50
T9. Gabby Feterl, MCM, 50
T12. Lizi Albrecht, HOW, 51
T12. Autumn Gaspar, GAR, 51
14. Maddy Lauk, MCM, 52
15. Caitlyn Cradduck, SV, 53
-- Savana Schmidt, CE, 58
-- Marley Barboza, FLA, 58
-- Maya Jensen, ELB, 65
Boys team results
1. Chester, 123
2. Deubrook Area, 126
3. Garretson, 129
4. Hanson, 131
T5. Parker, 134
T5. Colman-Egan, 134
7. Howard, 139
8. McCook Central/Montrose, 144
9. Baltic, 147
10. Dell Rapids St. Mary, 157
11. Elkton-Lake Benton, 158
12. Canistota, 170
Boys individual results
1. Gavin Landmark, DEU, 39*
2. Taylor Kriech, CE, 39
T3. Brenden Pesicka, PAR, 40
T3. Chase McDonald, CHES, 40
5. Brayden Vogel, CHES, 41
T6. Preston Dorow, CHES, 42
T6. Ryan Flanagan, GAR, 42
T6. Cooper Long, GAR, 42
T6. Connor Andrews, DEU, 42
T10. AJ Wilber, HAN, 43
T10. Ray Travnicek, PAR, 43
T10. Noah Olund, DRSM, 43
T13. Sawyer Uhing, CE, 44
T13. Luke Koepsell, HOW, 44
T13. Ben Wilber, HAN, 44
-- Aiden Erickson, ELB, 47
-- Riley Hunter, ELB, 54
* won on second playoff hole

TRENDING RECIPE VIDEOS