Boys first, girls second in DVC Track & Field


ELKTON – The Colman-Egan boys won the team title and the girls finished second at the Dakota Valley Conference Track & Field Meet on Thursday.

The Region 4B meet is Thursday back in Elkton.

Boys

Walker Olivier won four events as the Hawks took the team title with 124 points.

Castlewood finished second at 110. Elkton-Lake Benton (96) finished third, Deubrook Area (81) fourth, De Smet (71.5) fifth, Oldham-Ramona/Rutland (59) sixth, Dell Rapids St. Mary (59) seventh, Lake Preston (56) eighth, Arlington (43) ninth and Estelline (35.5) 10th.

Olivier finished first in the 100 meters in 11.24 seconds, the 200 with a 23.49 clocking, the 110-meter hurdles in a time of 15.66 and the 300 hurdles with a time of 40.65.

Cole Kriech prevailed in the 400 in 51.67 and also crossed first in the 800 with a 2:06.08 clocking.

Malik Poppenga was second in the high jump (5-7), long jump (19-3) and 800 (2:15.7).

Kade Groos (54.62) and Bodee Groos (55.87) placed fourth and fifth, respectively, in the 400.

Taking sixth were Joe Bennett in the 200 (25.91) and Alex Landis in the shot put (39-9). Chase Hemmer crossed in eighth in the 100 (12.47).

Colman-Egan finished second in both the 4x200 (1:34.78) and 4x400 (3:47.71 relays, took fourth in the medley (4:10.7) and ended up sixth in the 4x800 (10:10.47).

Girls

The Dolphins piled up 163 team points to win the championship.

Colman-Egan was second at 102.5, followed by Estelline (91) in third, Lake Preston (76) in fourth, Dell Rapids St. Mary (74) in fifth, De Smet (66) in sixth, Elkton-Lake Benton (63.5) in seventh, Arlington (53) in eighth, Castlewood (33) in ninth and Oldham-Ramona/Rutland (one) in 10th.

The Hawks’ Haleigh Nicol, Mackenzie Hemmer, Elizabeth Moore and Olivia Baumberger teamed to win the 4x100 in 53.92 seconds and the 4x200 with a 1:52.81 clocking.

Moore cleared 4-10 to place second in the high jump and crossed in third in the 200 in 28 seconds.

Baumberger took second in the long jump with a mark of 15-2 and was fourth in the 100 with a 13.39 clocking.

Hemmer added third-place showing in the 100 hurdles (17.81) and 300 hurdles (52.11).

Nicol ended up third in the triple jump (31-8) and Grace Anderson matched that finish in the shot put (32-7).

Braiden Westley took fourth in the 300 hurdles (56.04).

Sami Lebert was fifth in the long jump (14-7 1/2), sixth in the triple jump (30-0 1/2) and eighth in the discus (82-6).

Hailey Larson finished fifth in the 3,200 (15:27.92) and Madison Voelker tied for sixth in the high jump (4-4).

Raelynn Engelkes wound up seventh in the 100 hurdles (22.02) and eighth in the high jump (4-4).

The Hawks were fifth in the 4x800 (11:40.45) and sixth in the medley (5:17.2).

More In Sports